Pan Grzegorz kupił nowe lokum za pieniądze, które uzyskał ze sprzedaży starego, nabytego w 2011 r. Ponieważ musiał szybko podejmować decyzje, najpierw wypłacił pieniądze z oszczędności i za nie faktycznie kupił nowe mieszkanie. Po sprzedaży starego pieniądze wróciły na jego konto oszczędnościowe. – Czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PIT – pyta.
Nie. Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości. Z kolei z art. 19 ust. 1 wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Przepisy ustawy o PIT przewidują jednak zwolnienie z podatku. Daniny nie musi płacić ani nawet rozliczać dochodu podatnik, który sprzeda mieszkanie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabył. Osoby sprzedające mieszkanie przed upływem 5 lat także mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym sprzedali mieszkanie, przeznaczą pieniądze uzyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (np. zakup innego lokalu, domu, działki pod budowę itp.). Ulgę mieszkaniową trzeba jednak rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym doszło do sprzedaży mieszkania.
Urzędy skarbowe podchodzą do tych przepisów bardzo rygorystycznie. Twierdzą, że ulga przysługuje, jeśli nowe mieszkanie zostanie faktycznie kupione za pieniądze uzyskane ze sprzedaży, a nie za jakiekolwiek pieniądze posiadane przez podatnika (np. pochodzące z oszczędności). W interpretacji indywidualnej dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy przyznał, że warunkiem zastosowania zwolnienia z PIT (ulgi mieszkaniowej) jest wydatkowanie na określony cel, przychodów z określonego źródła (ze sprzedaży mieszkania), a nie ich równowartości pochodzącej z innego źródła.
Pan Grzegorz nie będzie więc mógł skorzystać ze zwolnienia z PIT, bo urząd skarbowy może je zakwestionować. Z opisanej przez niego sytuacji wynika, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczył na powiększenie oszczędności, a nie na własne cele mieszkaniowe. Jeśli miałby skorzystać ze zwolnienia z PIT, powinien transakcje ułożyć w taki sposób, aby pieniądze uzyskane ze sprzedaży starego lokalu poszły na zakup nowego.
Podstawa prawna
Art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 19 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).